Artykuły

Czy to jeszcze smutek, czy to już depresja?

Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia choruje na nią ponad 300 milionów ludzi. Jedną z jej głównych cech rozpoznawczych jest smutek. Ale, czy każdy smutek można nazwać depresją?

czytaj dalej...

Jak pomóc osobie bliskiej, która cierpi z powodu depresji?

Depresja to choroba cywilizacyjna naszych czasów. Nie dość, że jest ona główną przyczyną niepełnosprawności i śmierci na świecie, to z roku na rok wzrasta liczba osób na nią cierpiąca. Aby jej leczenie było skuteczne, potrzebne jest kompleksowe działanie i współpraca specjalistów (psychiatry, psychoterapeuty) z pacjentami i ich rodzinami.

czytaj dalej...

osoba bliska zagrożona popełnieniem samobójstwa

Według danych opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne rocznie samobójstwo popełnia około 800 tysięcy osób (w wyniku śmierci samobójczej ginie zatem więcej ludzi niż w wyniku wojen i ataków terrorystycznych). Średnio, co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie. Zgodnie z tymi statystykami można przypuszczać, że do momentu, do którego skończysz czytać ten artykuł, samobójstwo popełni 13 osób.

czytaj dalej...

jak zadbać o swoje zdrowie (Nie tylko) psychiczne?

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie jako stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowitego braku choroby. Wynika z tego, że w życiu nie powinniśmy koncentrować się wyłącznie na próbach zwalczania różnych chorób, ale przede wszystkim na wzmacnianiu dobrego samopoczucia w różnych sferach życia.

czytaj dalej...

JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM?

Jak być szczęśliwym? Praktykując wdzięczność! Liczne badania naukowe dowodzą, że praktykowanie wdzięczności pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ludzie okazujący wdzięczność mniej chorują, są bardziej optymistyczni, mają więcej energii, odczuwają mniej lęku i stresu, odczuwają mniejszy ból oraz lepiej śpią.

czytaj dalej...

NADZIEJA MATKĄ GŁUPICH? NA PEWNO NIE!

"Nadzieja matką głupich" to dość powszechne powiedzenie. Okazuje się, że z psychologicznego punktu widzenia nie ma w nim prawdziwego!

czytaj dalej...

jak pomóc osobie bliskiej, u której zdiagnozowano chorobę alzheimera?

Choroba Alzheimera to schorzenie będące główną przyczyną demencji (odpowiadające za około 50% - 70% jej przypadków).

czytaj dalej...

zjawisko przemocy wśród seniorów

Badania pokazują, że co 6 senior w Polsce doznaje przemocy!

czytaj dalej...

ZWIĄZEK Idealny?

Recepta na udany związek istnieje! John Gottman, który od ponad 40 lat bada szczęśliwe i nieszczęśliwe małżeństwa, opisał 7 zasad udanego związku.

czytaj dalej...

JAK SIĘ KOMUNIKOWAĆ W BLISKIM ZWIĄZKU?

Czy zdarzyło Wam się kiedyś usłyszeć od swoich partnerów, że w ogóle ich nie rozumiecie? A może nawet nie kochacie? Macie wrażenie, że czasami w ogóle się nie dogadujecie? Być może to dlatego, że… porozumiewacie się zupełnie innymi językami miłości.

czytaj dalej...

co zrobić, żeby seks był lepszy?

Seks to zdrowie. Do tego chyba nie trzeba przekonywać nikogo. Seks uprawiany regularnie łagodzi stres, poprawia odporność organizmu, pomaga w walce z nadwagą i problemami ze snem, zmniejsza ból, a także redukuje ryzyko raka prostaty u mężczyzn i nietrzymania moczu u kobiet. Może być on stosowany nawet jako profilaktyka otępień – przyczynia się bowiem do wzrostu komórek nerwowych. Jest tylko jedno ale! Aby seks był zdrowy, musi być przyjemny!

czytaj dalej...

JAK POKONAĆ LĘK PRZED WEJŚCIEM W NOWY ZWIĄZEK PO DOŚWIADCZENIU PRZEMOCY?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Światową Organizację Zdrowia w 2017 roku aż 35% osób (głównie kobiet) na całym świecie doświadcza lub doświadczyło przemocy w bliskim związku. Mając za sobą tak trudne przeżycie, bardzo trudno jest zaufać drugiej osobie i ponownie wejść w związek partnerski.

czytaj dalej...

co zamiast klapsa?

Badania pokazują, że stosowanie klapsów zmienia strukturę mózgu dziecka.

czytaj dalej...

będziemy mieć dziecko z zespołem downa. co robić?

Współczesna medycyna pozwala już bardzo wcześnie (w 12 tygodniu ciąży) wykryć, czy dziecko będzie miało zespół Downa. Taka informacja jest dla młodych rodziców szokiem. Przecież zupełnie inaczej wyobrażali sobie swoje idealne dziecko. Teraz przeżywają mnóstwo skrajnych, negatywnych emocji (i to jest w porządku!),czują się samotni i opuszczeni, myślą sobie "dlaczego my?", snują czarne wizje przyszłości, nie wiedzą, co mają zrobić.

czytaj dalej...

Jak radzić sobie w kontakcie z osobą, u której zdiagnozowano autyzm?

Szacuje się, że autyzm diagnozuje się u jednej na 68 osób. W związku z tym można przypuszczać, że każdy z nas spotkał kiedyś w swoim życiu taką osobę. Jak ją odebraliście? Być może jak "dziwadło", kogoś aspołecznego, z kim nie warto wchodzić w kontakt? A może baliście się tego kontaktu?

czytaj dalej...

psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - kim są i czym się zajmują?

Szukając pomocy często zastanawiamy się, do kogo się po nią udać.

Pojęcia psychologa i psychoterapeuty (a nawet i psychiatry) nierzadko bywają ze sobą mylone. Dlatego warto wyjaśnić, kim tak naprawdę jest psycholog, a kim psychoterapeuta i czym się zajmują.

czytaj dalej...

JAK WYGLĄDA PIERWSZA WIZYTA U PSYCHOTERAPEUTY?

Idąc na spotkanie z psychoterapeutą, rodzi się w głowie wiele pytań: jak to spotkanie będzie wyglądało? o co psychoterapeuta może mnie zapytać?

czytaj dalej...

Czy psychoterapia mi pomoże? o skutecności psychoterapii z perspektywy neuronauki

Kiedy nasze problemy zaczynają nas przerastać, zastanawiamy się, czy udać się do psychoterapeuty. Wraz z tym pytaniem, rodzą się wątpliwości: czy warto? czy psychoterapia mi pomoże? Tak! Dowodem na to są zmiany, jakie zachodzą w mózgu pod wpływem psychoterapii.

czytaj dalej...

co to jest psychoterapia poznawczo - behawioralna?

Wybierając się do psychoterapeuty warto sprawdzić, w jakim nurcie prowadzi terapię. Każdemu może odpowiadać inny rodzaj terapii. A na czym polega psychoterapia poznawczo - behawioralna?

czytaj dalej...

CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ PSYCHOTERAPIA POZNAWCZO - BEHAWIORALNA?

Nurt poznawczo – behawioralny to jeden z najpopularniejszych podejść w psychoterapii. Swoją popularność zawdzięcza on między innymi swojej wysokiej skuteczności w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych (m.in. depresji, zaburzeń lękowych, uzależnień, czy zaburzeń osobowości).

czytaj dalej...